Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jednym z najlepszych podejść w leczeniu różnych zaburzeń i problemów natury psychicznej. Jej skuteczność wykazano w setkach badań naukowych, w związku z czym metoda ta cieszy się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Najczęściej wykorzystywana jest w ramach pomocy osobom z depresją, wszelkimi zaburzeniami lękowymi i zaburzeniami odżywiania. Korzystają z niej także osoby mające problemy w związkach, problemy rodzinne, problemy z radzeniem sobie ze złością, a także osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych lub hazardu.

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Wyobraź sobie, że jesteś w trakcie jednego z tych „pechowych dni”. Rano spiesząc się do pracy wszedłeś w kałużę i zniszczyłeś nowe buty. Chwile potem uświadomiłeś sobie, że zapomniałeś zabrać ze sobą drugiego śniadania, a na dodatek w pracy popsuł się ekspres do kawy, więc jesteś zmuszony biec w deszczu do najbliższego kiosku po batona i ohydną kawę na wynos. Oczywiście Twój szef wygląda na mocno niezadowolonego, a Ty jesteś przekonany, że powodem tego są zaległości w zadaniach, które Ci powierzył. Zarabiasz mało. Koledzy, jak zwykle z Tobą nie gadają. Czujesz się totalnie samotny, nie masz nikogo bliskiego, a tydzień temu zmarł Twój kochany pies. Świadomość, że wrócisz do pustego domu powoduje natychmiastowe przygnębienie.

Być może w głębi duszy jesteś świadomy tego, że inny człowiek w tej samej sytuacji czułby się zupełnie inaczej. Na przykład dla Twojego wiecznie uśmiechniętego kolegi, zaległości w pracy w żadnym razie nie są powodem do zmartwień. Z resztą niedawno rozstał się z dziewczyną i wcale nie wygląda na przygnębionego. Jak to możliwe, że dla jednych pewne wydarzenia są katastrofą, a dla innych zaledwie błahostką, o której szybko zapominają?

Otóż okazuje się, że wydarzenia same w sobie nie odpowiadają za to jak się czujemy. To jak się czujemy zależy od tego jakie znaczenie nadamy pewnym wydarzeniom, a więc od tego, co sobie o nich pomyślimy. Na przykład krytyka ze strony szefa może (lecz nie musi) uruchomić pewne negatywne myśli, takie jak: „Jestem do niczego”, „Nic nie potrafię zrobić dobrze”. I dopiero te negatywne myśli powodują negatywne uczucia. Nazywamy to modelem ABC, gdzie A oznacza wydarzenie, B – myśli, które pojawiają się w odpowiedzi na to wydarzenie, a C – emocje, które są konsekwencją myśli.

A ——————————————-> B ——————————————> C

(A) Szef mówi, że spóźniam z raportem —> (B) „Jestem beznadziejny” —> (C)Smutek

Model terapii poznawczo-behawioralnej zakłada, że negatywne, dysfunkcjonalne myślenie (wpływające na nastrój i zachowanie człowieka) jest wspólną cechą wszystkich problemów psychicznych. Podczas terapii poznawczo-behawioralnej ludzie uczą się oceniać swoje myślenie w sposób bardziej realistyczny i przystosowawczy. Dzięki temu ich stan emocjonalny i zachowanie ulegają poprawie. Gdybyśmy zastanowili się nad słusznością myśli z powyższego przykładu, tj „Jestem beznadziejny”, być może doszlibyśmy do wniosku, że dokonaliśmy nadmiernej generalizacji i że tak naprawdę wiele rzeczy umiemy zrobić dobrze, więc nie możemy być beznadziejni w ogóle. Spojrzenie z tej perspektywy prawdopodobnie poprawiłoby nasze samopoczucie.

W trakcie terapii korzystam z różnych technik poznawczo-behawioralnych, które pozwalają na przyjrzenie się sposobom myślenia klienta i wspólne próby weryfikacji ich słuszności.

Pamiętaj, że od Ciebie zależy jakie problemy będziemy omawiać na spotkaniach, a także to, jakie cele terapeutyczne będziemy realizować.

Terapia dedykowana jest osobom, które doświadczają trudności w radzeniu sobie codziennymi sytuacjami, a także pacjentom ze zdiagnozowanych zaburzeniami lub chorobami psychicznymi.

Pomagam osobom, które doświadczają przykrych objawów, takich jak:

  • obniżony nastrój,
  • lęk przed ludźmi
  • lęk o zdrowie
  • obsesyjne myśli i natręctwa
  • zamartwianie się
  • lęk, napięcie, nawracające wspomnienia związane z traumatycznym przeżyciem
  • lęk przed konkretnymi sytuacjami, obiektami, zwierzętami
  • napady lęku i ataki paniki
  • napady złości
  • inne objawy powodujące cierpienie lub dyskomfort psychiczny

Sesje psychoterapeutyczne odbywają się raz w tygodniu i trwają 50 minut.

Terapia zawsze poprzedzona jest pierwszą sesją diagnostyczną/konsultacyjną, która trwa godzinę zegarową.